20 Мај, 2018
0.3355
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито

Објавено во: Балкан 19 Април, 2018

Титовиот „Брод на мирот“ кој по сите светски стандарди е културно-историско добро, како 80-годишник е препуштен на забот на времето.

Јосип Броз Тито последен пат отпловил со „Галеб“ во 1979-та година. По неговата смрт, бродот се користел за обука на морнари на ЈРМ, а кога почна распадот на Југославија, е искористен за влечење е на единиците на ЈНА од Словенија и Хрватска.

Бродот беше купен многу подоцна за 750.000 долари од страна на Џон Пол Папаникола, грчки сопственик на бродови со американско државјанство. Тој го паркира на бродоградилиштето во Ријека, Виктор Ленц - Краљевица. Папаникола сакаше „Галеб“ да го претвори во луксузен пловечки конгрес центар, кој требаше да чини 15 милиони долари.

Меѓутоа, поради грчката криза, гркот бил должен 2,3 милиони долари и неколку стотици илјади долари за пристанишни даноци на бродоградилиштето. Парите никогаш не биле платени, а „Галеб“ останал запленет во Ријека. Поради долгот на бродосопствениците, судот во Риека му дал на бродот стечајната маса на бродоградилиштето. На аукцијата, бродот го купи градот Ријека за 150.000 долари со намера да го преточи во пловечки музеј.

Можеби ќе ве интересира

Каква порака испрати Ердоган до граѓаните на БиХ?

Каква порака испрати Ердоган до граѓаните на БиХ?

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Граѓаните ноќта ја поминаа на отворено

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Граѓаните ноќта ја поминаа на отворено

Бутарис раскажа за тепањето: Она што го доживеав беше кошмар

Бутарис раскажа за тепањето: Она што го доживеав беше кошмар

Бутарис заврши во болница откако го тепаа националистички екстремисти

Бутарис заврши во болница откако го тепаа националистички екстремисти

Ердоган од Скопје добил дојава за можен атентат?

Ердоган од Скопје добил дојава за можен атентат?

ГРЦИТЕ ПРОТИВ „РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Ќе се бара ли нов предлог?

ГРЦИТЕ ПРОТИВ „РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Ќе се бара ли нов предлог?

(ВИДЕО) Истепан е Јанис Бутарис - за што доби ќотек ?

(ВИДЕО) Истепан е Јанис Бутарис - за што доби ќотек ?

ПРЕМНОГУ ХАОТИЧНО: Грчката влада не го прифати името „Илинденска Македонија“

ПРЕМНОГУ ХАОТИЧНО: Грчката влада не го прифати името „Илинденска Македонија“