26 Ноември, 2022
0.0276

ОД СТРАШНОТО МАЧИЛИШТЕ КРИЦИТЕ И ВИКОТНИЦИТЕ СЕ СЛУШАЛЕ НИЗ ЦЕЛАТА ОБЛАСТ: Украинската полиција открива нови ѕверски егзекуции

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Сергеј Болвинов, шеф на истражниот оддел на државната полиција во регионот Харков, на својот профил на Фејсбук открива страшни сцени од едно од мачилиштата.

Имено, украинската полиција соопшти дека по ослободувањето на селото Писки-Радкивски во областа Харков, нивната војска пронашла соба во подрум на семејна куќа во која Русите мачеле војници и цивили. Детали за тоа што е пронајдено во собата соопшти Болвинов, нагласувајќи дека видеото и фотографиите се крајно вознемирувачки.

„Од таму соседите слушаа постојани крици. Инспекторите пронајдоа страшна комора за мачење во селото. По деокупацијата на регионот, полицијата доби изјави за соработници и злосторствата на руската армија, како и сведоштвата на мештаните. По ослободувањето на селото Писки-Радкивски, мештаните се обратија во полиција и пријавија дека руската војска во подрумот на една од куќите држи затвореници - мештани, припадници на антитерористички сили и затвореници од вооружените сили. “, рече Болвинов.

Во моментов на полицијата и е прецизно позната тортурата на жив закопување/копање во земја и употреба на гас-маска со крпа за задушување. Во собата за егзекуција биле пронајдени и вибратор, кутија со искинати протези, жици и јажиња. Полицијата ги знае имињата на војниците кои Русите безмилосно ги мачеле и ги егзекутирале.

Инспекторите и обвинителите работат на утврдување на сите факти кои се случиле при оваа егзекуција. Правдата сите ќе ги прогласи за виновни, пишува Болвинов.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НАПАДНАТА АМЕРИКАНСКА БАЗА: Реакција на Пентагон

НАПАДНАТА АМЕРИКАНСКА БАЗА: Реакција на Пентагон

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција