26 Септември, 2021
0.0185

ОД ТРУЕЊЕ СО АЛКОХОЛ ПОЧИНА ГЕРМАНКА НА КРК: Телото на туристката два дена скапувало во вилата, сопругот бил пијан, па не ѝ помогнал

Објавено во: Балкан 29 Јули, 2021

Хрватските истражители денеска соопштија дека наодите од обдукцијата и токсиколошкото вештачење утврдиле дека 47-годишната германска туристка која почина на островот Крк е поради акутно труење со алкохол, а приведениот Германец, односно нејзиниот сопруг, кривично ќе одговара бидејќи не пружил помош.

Според полицијата од Приморско-горанската жупанија откриено е дека имала 3,6 промили алкохол во крвта и починала наводно два дена пред полицијата да го најде нејзиното тело.

Вечерта на 27 јули, хрватската полиција била информирана за откривање на женско тело во стан во градот Крк. Во станот полицијата пронашла и 46-годишен германски државјанин. Тој бил уапсен и задржан, а како што наведуваат бил и под дејство на алкохол со концентрација од 2,9 промили. Кривичната истрага утврдила дека тој не и помогнал на жената, па против него е поднесена кривична пријава до соодветното државно обвинителство.

Во тек е кривична истрага за откривање на сите околности на овој немил настан, објави полицијата.

ФОТО/Windwatersoul

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар