19 Јануари, 2022
0.0222

OДБИЕНА ВИЗАТА НА НОВАК ЗА АВСТРАЛИЈА: Сагата со Ѓоковиќ не е готова

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2022

Австралија повторно му ја одби виза на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и има намера да го депортира.

Министерот за имиграција Алекс Хок му ја одбил визата на тенисерот Новак Ѓоковиќ, велејќи во изјава дека одлучил да ги искористи своите овластувања според член 133C (3) од Законот за миграција за да му ја одземе визата врз основа на здравје и добар ред, и дека тоа било од јавен интерес.

„Оваа одлука уследи по наредбата од Федералниот окружен и семеен суд од 10 јануари 2022 година, со која се поништува претходната одлука за поништување од причини на правичност.

При донесувањето на оваа одлука, внимателно ги разгледав информациите што ми беа доставени од Министерството за внатрешни работи, австралиската гранична служба и г-дин Ѓоковиќ.

Владата на Морисон е цврсто посветена на заштитата на границите на Австралија, особено во врска со пандемијата на Ковид-19.

„Им благодарам на Министерството за внатрешни работи и на австралиските гранични сили кои работат секој ден за да им служат на интересите на Австралија во сè попредизвикувачки оперативни средини“, рече министерот Хок во изјавата.

Ова, сепак, не е крај на сагата за останувањето или заминувањето на Ѓоковиќ од Австралија.

Ејџ пренесува дека адвокатите на тенисерот биле подготвени за ваквата одлука и дека веднаш ќе поднесат жалба.

Одлуката дојде во многу незгоден момент за Ѓоковиќ, бидејќи во понеделник почнува Австралија опен, каде Ѓоковиќ треба да биде бранител на титулата. Тој досега го освоил турнирот девет пати.

Доколку адвокатите на Ѓоковиќ не ја оспорат одлуката на министерот на суд, тенисерот ќе биде депортиран.


Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

Словенија ја зафати корона цунами

Словенија ја зафати корона цунами