25 Август, 2019
0.0246

Одекнаа нови „бомби“, МВР и СЈО во незгодно

Објавено во: Македонија 19 Април, 2019

Нови два прислушувани разговори именувани како „Комитети“ и „Стојменов и Јово Превара“ се објавени денеска на руската социјална мрежа vk,com преку „Илија Громовник“, а МВР, СЈО и ОЈО веќе најавија истраги пред претседателските избори.

Во првата „бомба“ се слуша како двајца мажи се договараат за предупредување дека на одреден протест не треба да излегуваат членовите на ВМРО-ДПМНЕ затоа што биле забележани луѓе со фантомки, додека во вториот разговор именуван како „Стојменов и Јово превара“се слуша како двајца мажи разговараат за бришење на казна која ја одредила УЈП и промена на некоја пресуда.

„Согласно надлежностите започната е истрага во врска со објавените телефонски разговори. За текот на истрагата јавноста дополнително ќе биде информирана“, објавија денеска од МВР. за „Фокус“.

Од СЈО велат дека разговорите не протекле од нивната институција и ќе проверат дали овие бомби ги имаат во нивните материјали.

– Гарантираме дека материјалите не се излезени од кај нас. Ние ги чуваме со највисок степен на заштита – велат оттаму.

Инаку прислушкуваните разговори кои потекнуваат од нелегалното прислушување во периодот од 2008 до 2015 година, тогаш нивното објавување е забрането според Законот за заштита на приватноста донесен во 2015 година.

Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол