17 Август, 2022
0.0328

Одговорниот за производство на тајванските проектили пронајден мртов во хотел

Објавено во: Свет 06 Август, 2022

Добивај вести на Viber


Оу Јанг Ли-хсинг, заменик-шеф за истражување и развој во Министерството за одбрана на Тајван, беше пронајден мртов во хотел во Пингтунг, јужен Тајван.

Оу Јанг, кој беше задолжен за различни проекти за производство на проектили, беше на службено патување во Пингтунг.

Тој беше заменик-шеф на Националниот институт за наука и технологија Чунг-Шан, кој е во сопственост на војската. Имаше 57 години.

Причината за неговата смрт е непозната и властите ги истражуваат потенцијалните причини, јавува Централната новинска агенција.

Институцијата сега работи на значително зголемување на годишниот капацитет за производство на ракети за повеќе од двојно, до близу 500 проектили оваа година. Причината поради која островот ја зајакнува својата борбена моќ е растечката воена закана од Кина.

Тензиите со Кина беа особено засилени во изминатите неколку дена откако претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, ја посети тајванската престолнина. После тоа беа организирани воени вежби во воздушниот и водениот простор на Тајван.


Можеби ќе ве интересира

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?