13 Ноември, 2019
0.0299

Одговорните тврдат нема место за паника по инцидентот во Охис, се бара одговорност од фирмата

Објавено во: Економија 09 Ноември, 2019

Нема место за паника а состојбата во фабриката е под целосна контрола. Ова се последните информации од Министерството за животна средина и просторно планирање согласно последните информации добиени од надлежните инспекциски служби а поврзани со инцидентот кој се случи во Охис.

-Состојбата во Охис е целосно под контрола и нема место за паника. Имено, излевање на вода при перење на празна цистерна поради пукање на вентил се случило во бетонска када чија функција е безбедносна токму при вакви случаеви. Во моментов излеаната течност е целосно собрана, а кадата е покриена со пилевина за да се соберат евентуалните остатоци од течноста-соопштија од МЖСПП.

Како што информираа од министерството пилевината ќе биде собрана и во текот на денешниот ден и соодветно, безбедно одстранета во специјални буриња за таква намена.

Од одговорната фирма „Екоцентар 97“ пак за 24 вести рекле дека отпадот кој истекол во ОХИС е веќе собран, нема опасност и нема повредени.

Надзорот на локацијата ќе продолжува и денеска. 

Од друга страна пак граѓанските иницијативи за заштита на животната средина бараат одговорност од фирмата .

О2 иницијативата смета дека граѓаните не треба да се тие кои треба да пријават хаварија која инволвира опасен отпад, токсични хемикалии, зошто ги гледаат, чувствуваат последиците од неа. 

„Очекуваме највисока казна за одговорната фирма „Екоцентар 97“, една за хаваријата, втора за непријавување и непостапување според протокол и кривична пријава. Воедно и проверка на начинот на кој работат“ - реагираат од О2 иницијатива.

Можеби ќе ве интересира

ТЕЖОК УДАР ЗА ГЕРМАНИЈА: Еве кој им сврте грб

ТЕЖОК УДАР ЗА ГЕРМАНИЈА: Еве кој им сврте грб

Со Буџетот не поткупуваме, туку вложуваме во народот, тврди Заев

Со Буџетот не поткупуваме, туку вложуваме во народот, тврди Заев

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најде пари за се, освен за капитални инвестиции кои носат трајна вредност

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најде пари за се, освен за капитални инвестиции кои носат трајна вредност

БУЏЕТ: Најмногу пари за здравството, образованието и социјалната заштита

БУЏЕТ: Најмногу пари за здравството, образованието и социјалната заштита

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор