02 Март, 2021
0.0209

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2021

Се одложуваат изборите во Бугарија кои требаше да се одржат оваа пролет. 

Претседателот Румен Радев ги одложи парламентарните избори и повика на промена на процедурите за гласање. Радев ги повика претставниците на партијата „Волја“ на консултации. Претседателот на партијата „Волја“, Веселин Марешки, вели дека вакви консултации не можат да се вршат два месеца пред изборите.

Радев распиша избори за крајот на март во декември, но на почетокот на јануари, поради големиот број смртни случаи од Ковид-19, тој нареди да се одложат изборите како мерка против ширењето на коронавирусот.

Македонските власти очекуваа дека нешто можеби ќе се смени по изборите во Бугарија. Но, бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева изјави дека ништо нема да се смени, дури може да биде и полошо за Скопје. 

Можеби ќе ве интересира

Обединувањето на Косово и Албанија ќе падне во вода?

Обединувањето на Косово и Албанија ќе падне во вода?

Вучиќ: Од ЕУ се надевавме и очекувавме, но не добивме ништо

Вучиќ: Од ЕУ се надевавме и очекувавме, но не добивме ништо

Нов локдаун во Србија: Ако не затвориме се, ќе се распадне системот, дециден д-р Кон

Нов локдаун во Србија: Ако не затвориме се, ќе се распадне системот, дециден д-р Кон

РАДЕВ БАРА ПРАВДА ЗА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Кој го напаѓа бугарското малцинство во Македонија

РАДЕВ БАРА ПРАВДА ЗА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Кој го напаѓа бугарското малцинство во Македонија

Во Србија се бара затворање од седум до 10 дена

Во Србија се бара затворање од седум до 10 дена

Рама вели дека Албанија е подготвена да ја чека Македонија на патот кон ЕУ

Рама вели дека Албанија е подготвена да ја чека Македонија на патот кон ЕУ

Скоро 40 проценти од младите Срби доброволно би војувале за Србија

Скоро 40 проценти од младите Срби доброволно би војувале за Србија

СО ЧАСОВИ ЧЕКАА ЗА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО КНИГАТА НА ЖАЛОСТ - последни зборови за починатиот градоначалник на Загреб

СО ЧАСОВИ ЧЕКАА ЗА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО КНИГАТА НА ЖАЛОСТ - последни зборови за починатиот градоначалник на Загреб

Како ќе изгледа ковид пасошот и како ќе патуваат невакцинираните: Утврдени детали

Како ќе изгледа ковид пасошот и како ќе патуваат невакцинираните: Утврдени детали