16 Јануари, 2022
0.0221

Одлуката најмногу ќе ги повреди Соединетите држави, одговорија Талибанците

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019

САД ќе „страдаат најмногу од сите“ со прекинување на разговорите, предупредуваат Талибанците, цитирани од АФП.


Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп откри дека ги откажал разговорите со лидерите на Талибанците, кои требаше да се одржат во резиденцијата „Камп Дејвид“. Одлуката е како одговор на одговорноста на групата за нападот во Кабул, во кој загина американски војник
Талибанците сметаат дека Вашингтон на крајот ќе се врати на преговарачката маса.

Трамп ги откажа разговорите со исламскиот емират, оваа одлука ќе им наштети на САД, соопштија Талибанците на Твитер.

Во меѓувреме, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, не ја исклучува можноста за продолжување на разговорите доколку Талибанците преземат голема обврска.
Помпео исто така рече дека Трамп сè уште не одлучил дали да ги повлече американските трупи од Авганистан, но предупреди дека тие ќе продолжат со воениот притисок врз Талибанците доколку продолжат со нивните напади.


Можеби ќе ве интересира

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот