18 Февруари, 2020
0.0382

Одлуката најмногу ќе ги повреди Соединетите држави, одговорија Талибанците

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019

САД ќе „страдаат најмногу од сите“ со прекинување на разговорите, предупредуваат Талибанците, цитирани од АФП.


Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп откри дека ги откажал разговорите со лидерите на Талибанците, кои требаше да се одржат во резиденцијата „Камп Дејвид“. Одлуката е како одговор на одговорноста на групата за нападот во Кабул, во кој загина американски војник
Талибанците сметаат дека Вашингтон на крајот ќе се врати на преговарачката маса.

Трамп ги откажа разговорите со исламскиот емират, оваа одлука ќе им наштети на САД, соопштија Талибанците на Твитер.

Во меѓувреме, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, не ја исклучува можноста за продолжување на разговорите доколку Талибанците преземат голема обврска.
Помпео исто така рече дека Трамп сè уште не одлучил дали да ги повлече американските трупи од Авганистан, но предупреди дека тие ќе продолжат со воениот притисок врз Талибанците доколку продолжат со нивните напади.


Можеби ќе ве интересира

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус