26 Април, 2019
0.0372

Официјален Белград се уште без реакција за Караџиќ, иако и тоа е легитимно

Објавено во: Балкан 21 Март, 2019

По зголемувањето на казната во Хаг со конечна пресуда за доживотен затвор за поранешниот политички лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, засега и натаму нема официјални реакции од Белград. Засега не се огласува ниту претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ниту премиерот Ана Brnabić ниту пак претседателот на Собранието, Маја Гојковиќ, и министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

Сепак некои аналитичари сметаат дека тие не се обврзани тоа да го направат бидејќи анализа на резимето од пресуда не забележува за улогата на Србија во воените злосторства во Босна и Херцеговина, а Караџиќ од друга страна е босански граѓанин.

Караџиќ беше осуден на доживотен затвор за најлошите злосторства во Европа по Втората светска војна

Во исто време, медиумите во Србија ги емитуваа реакциите од Босна и Херцеговина, Хрватска, претставници на меѓународната заедница и одредени политички партии од политичката маргина.

Караџиќ е одговорен за етничкото чистење на муслимани и Хрвати во Босна и Херцеговина, за геноцид во Сребреница, многу години за тероризирање на Сараево и за земање на заложници.

Можеби ќе ве интересира

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите