22 Ноември, 2019
0.0216

Официјално побарано исклучување на партијата на Орбан

Објавено во: Свет 05 Март, 2019

Официјално е побарано исклучување на „Фидес“, партијата на конзервативниот унгарски премиер Виктор Орбан, од Европската народна партија, најголемата заедница на политички субјекти која доминира во Европскиот парламент.

Ова го побараа дваесет национални партии членки кои идеолошки се на иста линија со Фидес, но не се согласуваат со начинот на владеење на Орбан.

Ова го потврди Јозеф Дол, претседателот на оваа групација, а за исклучувањето ќе се решава на 20 март.

„Одлуката ја носат сите членки на Европската народна партија и не можам да предвидам каков ќе биде резултатот од расправата“, изјави Дол.

Можеби ќе ве интересира

Виктор Орбан: Фидес може да се повлече од Европската народна партија

Виктор Орбан: Фидес може да се повлече од Европската народна партија

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји