16 Октомври, 2019
0.0154

ОГРОМЕН ПОЖАР КАЈ АТИНА: Авиони, хеликоптери и 160 пожарникари се борат со огнот во планина

Објавено во: Балкан 15 Септември, 2019

Повеќе од 160 пожарникари се борат денес против големиот пожар кој избил во планината околу 60 км од Атина, а го поттикнуваат и силни ветрови, јавија грчките медиуми.

До пожарот дошло синоќа во планините над летувалиштето Лутраки, западно од главниот град.

-Огнот гори близу до врвот на планината. Се обидуваме да го ограничиме периметарот но теренот е многу нерамен, со многу провалии-кажал помошникот на шефот на операцијата за ЕРТ.

Четири авиони за гаснење пожар и шест хеликоптери учествуваат во овие операции.

Поради недостаток на пристапни патишта две групи на пожарникари се превезени на врвот на планината со хеликоптер.

Властите евакуирале 50 луѓе од еден манастир кога избил пожарот а ниедно друго население или област не се загрозени.FOTO: EPA / VASSILIS PSOMAS

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ