18 Јануари, 2020
0.0176

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

Објавено во: Свет 17 Ноември, 2019

Повеќе од 20 милиони евра ќе бидат потребни за санација на штетите од поплавите во Венеција. 

Толку издвои владата откако е прогласена вонредна состојба.

Градоначалникот Луиџи Брунјаро рекол дека штетата во само еден ден пораснала на скоро милијарда евра и најавил дека ќе отвори фонд за обнова, во кој сите ќе можат да уплатат.

Во четвртокот морето поплави 70 проценти од градот, а во петок на сила беше црвен аларм за очекување на нови поплави и силни ветришта.

Министерот за култура Дарио Франческини го посети градот и се согласи дека задачата за обнова на градот ќе биде голема.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Силни земјотреси погодија две земји во светот

Силни земјотреси погодија две земји во светот