04 Јуни, 2020
0.0313

ОХРИД ПОД ОПАСАДА, БЕЗБЕДНОСТ НА НАЈВИСОКО НИВО: Се дочекуваат Вучиќ, Рама и Заев

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2019

Главната туристичка дестинација на Македонија, Охрид, е под опсада денес поради пристигнувањето на претседателот на Србија и премиерот на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, како и домаќинот, премиерот Зоран Заев, кои ќе ги продолжат разговорите во овој град за иницијативата за создавање на заеднички економски простор, без бариери за капиталот, стоката, услугата и луѓето.

Полициските службеници се распоредени на сите улици, а хеликоптер летал над градот за време на пристигнувањето на високите функционери.

Долж патот од Скопје до Охрид, особено од охридскиот аеродром до хотелот каде ќе се одржат состаноците, има полицајци во униформа, кои обезбедуваат поминување на делегациите.

Додека сè е подготвено за состанокот што треба да ги подобри економиите на трите држави, граѓаните на Охрид имаат големи очекувања од иницијативата, што потекнува од Претседателот на Србија.

Средовечна македонка за Танјуг изјавила дека состанокот сигурно ќе донесе нешто позитивно за сите три земји.

Трилатералната средба меѓу претседателот на Србија и премиерите на Македонија и Албанија е закажана за попладнево а точно напладне утре ќе се обратат и тројцата лидери по завршување на состанокот на лидерите од Западен Балкан.

Можеби ќе ве интересира

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

НА РЕВИЗОРИТЕ НЕ ИМ СЕ ЗБОРУВА МНОГУ ЗА ЈАНЕВА - велат, прашајте во Обвинителството

НА РЕВИЗОРИТЕ НЕ ИМ СЕ ЗБОРУВА МНОГУ ЗА ЈАНЕВА - велат, прашајте во Обвинителството

Куманово остана без инспекција, еден од инспекторите позитивен на корона вирусот

Куманово остана без инспекција, еден од инспекторите позитивен на корона вирусот