19 Јануари, 2022
0.0363

ОМИКРОН НАПАЃА: Короната ги окупира двете Америки побрзо од било кога

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2022

Корона вирусот се шири во двете Америки побрзо од кога било од почетокот на пандемијата поради омикрон, па бројот на случаи се удвои минатата недела, на вкупно 6,1 милион, објави во средата Панамериканската здравствена организација (ПАХО).

Омикрон пристигна во речиси сите земји од Северна и Јужна Америка и се очекува брзо да стане доминантна варијанта во тој регион, објави здравствената агенција, која ги обединува речиси сите земји од двата континента.

Најголем број на нови случаи има во Соединетите Американски Држави, каде што најголем раст има во сојузните држави на истокот и на средниот запад. Значително зголемување на бројот на новозаразени имаат и Боливија, Еквадор, Перу и Бразил, а во Аргентина и Парагвај минатата недела тој се зголеми за речиси 300 проценти, соопшти ПАХО.

„Една од карактеристиките што го разликува омикронот од другите варијанти е тоа што има поблаги симптоми. Сепак, инфекцијата со омикрон може да биде смртоносна, особено за оние со послаб имунитет и невакцинирани“, рече директорот на ПАХО, Кариса Етјен.

Во Латинска Америка и Карибите, речиси 60 отсто од населението е вакцинирано. Чиле, Куба и Аргентина имаат меѓу највисоките проценти вакцинирани во светот, рече Етјен.


Можеби ќе ве интересира

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Цунами уништи цели села во Тонга, а досега има три жртви

Цунами уништи цели села во Тонга, а досега има три жртви