19 Јануари, 2022
0.0249

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2021

Новата варијанта на коронавирус Омикрон е откриена кај 13 лица кои пристигнале во холандскиот главен град Амстердам со двата лета од Јужна Африка. Претходно јавивме дека на ови елетови од вкупно 600 патници кај 61 имаше потврдено присуство на коронавирус. 

Овие летови се од петокот, а на аеродромот Шипхол во Амстердам настана вистински хаос откако беа задржани.

Истиот ден, веста за нов сој на корона одекна како бомба, а патници од Јужна Африка не се  дозволени во многу земји, поради страв дека е можно да се заразени со омикрон сојот.

Патниците кои биле позитивни на Ковид-19 се ставени во карантин во хотел во близина на аеродромот во Амстердам.

Оние кои биле негативни на тестот им беше побарано да се изолираат дома пет дена и да направат дополнителни тестови, додека на оние што беа во транзит им беше дозволено да го продолжат своето патување.

По објавувањето на 13-те случаи во неделата, холандскиот министер за здравство предупреди дека може да има дополнителни случаи на новата варијанта во земјата.

Инаку, Холанската влада донесе одлука од денеска да воведе дополнителни ограничувања, вклучувајќи и ноќно затворање на кафулињата, рестораните и повеќето продавници, за да го запре рекордниот раст на случаите на Ковид-19.


Можеби ќе ве интересира

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона