16 Јануари, 2022
0.0204

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2021

Две лица од меѓународен транспорт пристигнати во Нов Јужен Велс се позитивни на новата варијанта, потврдија здравствените власти

Двајцата меѓународни патници се во карантин во Нов Јужен Велс и се позитивни на новата варијанта Омикрон Ковид, со што станаа првите случаи во Австралија.

Резултатите дошле по итно геномско тестирање преземено од NSW Health во неделата, откако двајцата патници пристигнале во Сиднеј во саботата навечер.

Двата случаи, кои патувале од јужна Африка и слетале во Австралија со лет на Катар ервејс од Доха, се целосно вакцинирани и асимптоматски. Моментално се во изолација во посебно здравствено сместување.

Ова доаѓа откако властите признаа дека би било „невозможно“ да се спречи новата варијанта да влезе во Австралија. Некои држави сметаат дека ова може да влијае на повторното отворање на нивните граници, додека други ќе продолжат со олеснети ограничувања.

Премиерот на Нов Јужен Велс, Доминик Перотет, предупреди дека е „неизбежно“ нови варијанти да влезат во Австралија.

„Јасно од денеска е дека пандемијата не е завршена“, им рече премиерот на новинарите во неделата.

„Постојат граници на она што државата и федералната влада можат да го направат: овие варијанти ќе влезат во земјата, тоа е неизбежно“.

„Треба да научиме да живееме заедно со вирусот и да живееме заедно со различните видови на вирус што ќе ни се појават, а најдоброто нешто што можеме да го направиме е да се вакцинираме и да добиеме бустер дози“.

Перотет рече дека нема планови за промена на временската рамка за повторно отворање на државата, при што ограничувањата за невакцинираните ќе се олеснат на 15 декември.


Можеби ќе ве интересира

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот