22 Септември, 2020
0.0199

ОН: Либан две и пол недели без леб

Објавено во: Свет 11 Август, 2020

Либан би можел да остане без леб за околу две и пол недели, бидејќи 85 проценти од житото доаѓа преку пристаништето во Бејрут, уништено во експлозија минатиот вторник, јави новинската агенција АП.

Ова го изјави извршниот директор на Светската програма за храна (WFP) Дејвид Бизли и изјави дека е „многу, многу загрижен“. Бизли, кој во Бејрут ја проценува штетата предизвикана од експлозијата во пристаништето на 4 август и изгледите за закрепнување, додаде дека верува дека овој мошне важен трговски центар на Медитеранот би можел да започне со работа повторно овој месец.

На состанокот на ООН за хуманитарната состојба во Либан по експлозијата, водачот на WFP рече дека неговиот тим утврдил дека, и покрај последиците од експлозијата, пристаништето „може да биде оперативно на привремена основа“.

„Во соработка со либанската армија, веруваме дека можеме да исчистиме дел од таа област. Веќе испуштиме многу опрема од авионите, ќе сториме сè што можеме “, рече тој.

Рече дека се сретнал со министрите во либанската влада, која подоцна даде оставка, и додаде дека на ООН им е потребна „апсолутна соработка, без пречки“ затоа што луѓето на улиците се лути.

Според либанската државна телевизија, вчера, за прв пат од експлозијата, два брода допловија во пристаништето во Бејрут, од кои едниот донесе жито. Шефот на синдикатот на пристанишните работници, Бехра Асмар, рече дека  во експлозијата биле уништени силосите за житото, и тоа сега ќе се пренесува директно од бродовите до камионите во делот од пристаништето кое не било оштетено.

Бизли рече дека брод со 17.500 тони пченично брашно треба да пристигне во Бејрут во рок од две недели и дека ќе му обезбеди на Либанците леб за 20 дена. Потоа пристигнуваат 30.000 тони пченица, а потоа уште 100.000 тони во наредните 60 дена, рече тој.

Во експлозијата на 2.750 тони амонијак нитрат, складирани во пристаништето шест години без мерки на претпазливост, загинаа 220 лица, повредени се 6.000, исчезнаа 110 лица, а 300.000 останаа бездомници.

Либанците, кој долго време ја обвинуваше политичката елита за корупција, небрежност и лошо работење, во последниве денови повторно организираа масовни протести, барајќи реформи.


Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза