10 Јули, 2020
0.0428

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Објавено во: Свет 22 Мај, 2019

Хрватите имаат нешто руско што вреди милиони.

Рускиот претседател Владимир Путин треба идната година да ја посети Хрватска, каде со претседателката Колинда Грабар Китаровиќ и премиерот Андреј Пленковиќ најверојатно ќе разговара и за сликите на рускиот уметник Николас Роерих (роден како Николај Константиновиќ Рерих). Станува збор за десет негови вредни слики кои повеќе од 85 години се наоѓаат во Модерната галерија во Загреб.

Рускиот амбасадор Анвар Азимов предложил да ѝ се предадат тие слики на Русија. Роерих од Русија заминал уште од 1917 и никогаш не се вратил.

Азимов изјавил дека иако сликите се добро згрижени во Модерната галерија, Русија ги бара бидејќи таму „ќе бидат побарани“. Пред да се вратат делата на овој уметник, се смета дека потребно е да се утврди прашањето со сопствеништво, па затоа руската амбасада започнала разговор со Министерството за култура на Република Хрватска.


Можеби ќе ве интересира

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19