23 Ноември, 2020
0.0202

Онлајн промоција на книгата Вистинска приказна за двете соседни кралства од Марија Костадиновска

Објавено во: Мои пари 30 Октомври, 2020

Книгата за деца „Вистинска приказна за двете соседни кралства“ на младата авторка Марија Костадиновска ќе биде промовирана онлајн, во понеделник (2 ноември), во 19 часот на фејсбук-страницата на „Литература.мк“. Делото е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, и веќе е достапно во сите книжарници „Литература.мк“ или да се купи онлајн на www.literatura.mk. Промоцијата ќе ја води уредничката Бисера Бендевска, која ќе разговара со писателката за оваа книга, како и за идните планови. 
Марија Костадиновска е дипломиран филолог, професионален едриличар и авторка на делото за деца „Вистинска приказна за двете соседни кралства“. Илустрациите во книгата се на Александра Филипоска. Ова воопшто не е некоја обична приказна, туку вистинска е. За две вистински соседни кралства. За Хана, една вистинска кралица и за Фран, еден вистински крал. И не се случило еднаш, некогаш, многу одамна во двете вистински кралства, како во сите други приказни, туку сега вистински се случува...
 
– Хана и Фран (главните ликови) иако ги имаат своите кралства тие ги губат. Оттука е и првата порака и поука дека ништо не е вечно и засекогаш. За да ги вратат изгубените кралства ќе мора да се потрудат. Насоките се и повеќе од јасни. Најпрвин ќе треба да научат многу нови нешта. Да бидат истрајни. Мудро и логично индивидуално да размислуваат, но да дејствуваат тимски. За на крајот да дојдеме до заклучокот дека најважна е среќата. Успеваат, создавајќи го кралството на среќата. Хана и Фран се сите деца, затоа и оваа приказна е вистинска! – вели авторката Костадиновска.


 
Младата авторка која не живее во земјава веќе подготвува и нови дела за најмладите кои наскоро ќе ја видат светлината на денот.

*ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Панелисти од Македонија на настан на Ројтерс за осигурувањето

Панелисти од Македонија на настан на Ројтерс за осигурувањето

Ново, XL Бриош пакување од Жито Лукс

Ново, XL Бриош пакување од Жито Лукс

Онлајн промоција на книгата „Најстар стил на македонското народно пеење“ од основоположникот на катедрата за етномузикологија Ѓорѓи Ѓорѓиев

Онлајн промоција на книгата „Најстар стил на македонското народно пеење“ од основоположникот на катедрата за етномузикологија Ѓорѓи Ѓорѓиев

Недела на Black Friday во А1 Македонија и онлајн распродажба на телефони

Недела на Black Friday во А1 Македонија и онлајн распродажба на телефони

‘’Black Friday Week’’ во Скопје Сити Мол

‘’Black Friday Week’’ во Скопје Сити Мол

Black Friday во Ramstore Mall

Black Friday во Ramstore Mall

ФАКТОР АНКЕТА: Гласајте за најдобра фирма за достава

ФАКТОР АНКЕТА: Гласајте за најдобра фирма за достава

НЛБ Банка со промотивна кампања за VISA Business картички за правни лица

НЛБ Банка со промотивна кампања за VISA Business картички за правни лица

Компании членки на МАСИТ, наградени со почесната награда “Merit Winner Award” во рамки на глобалниот настан “WITSA Global ICT Excellence Awards”

Компании членки на МАСИТ, наградени со почесната награда “Merit Winner Award” во рамки на глобалниот настан “WITSA Global ICT Excellence Awards”