29 Јули, 2021
0.0298

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

Објавено во: Балкан 12 Јуни, 2021

Ајкула долга два метра е забележана во плитките води на Јадранското Море во Хрватска, односно на островот Корчула. Направена е и видео снимка, која е објавена на социјалнита мрежа Твитер, а според написите на RTL, станува збор за сина ајкула или модруља, којас е храни со помал плен и риби, додека ретко напаѓа луѓе.

Како што се додава, досега во Хрватска се забележани девет напади на ајкули, а жртвите биле странци.

Во Јадранското море живеат околу 50 видови на Ајкули. Повеќето се хранат со планктони, риби, птици и ракови.


Можеби ќе ве интересира

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

(ВИДЕО) Во Грција пожарот е надвор од контрола

(ВИДЕО) Во Грција пожарот е надвор од контрола

Голем пожар беснее северно од Атина

Голем пожар беснее северно од Атина