02 Декември, 2022
0.0231

ОПЕРАТОРИ СО РОБОТАКСИ ДОБИЈА ДОЗВОЛИ ЗА АВТОНОМНО ВОЗЕЊЕ: Пекинг до целосна технолошка реалност со самоуправување

Објавено во: Економија 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Пекинг во вторникот ги додели најновите дозволи за автономно возење на двајца оператори со роботакси - Baidu Inc и Pony.ai - кои за прв пат овозможуваат отсуство на оператор за човекова безбедност од предното седиште на јавните патишта во главниот град, што претставува значаен чекор кон комерцијализација на целосно самоуправувачка технологија, велат експертите.

Со дозволите издадени од централата на пекингшката област за автоматско возење на високо ниво, двете компании ќе обезбедат по 10 самоуправувачки возила на одредена област од 60 квадратни километри во Јижуанг, јужно предградие на Пекинг. Оператор за човекова безбедност сега ќе седи на задните седишта во таквите возила за да осигура безбедност.

Во април, и Baidu и Pony.ai добија дозвола да нудат услуги за роботакси без возач на отворени патишта во Пекинг, без човечка присутност зад воланот. Меѓутоа, во тоа време на совозачкото седиште треба да седи резервен возач за да преземе рачна контрола во случај на итност.

Возило со самоуправувачко возење спроведува тест во Пекинг (Photo/Xinhua)

„Дозволата е од големо значење за понатамошното забрзување на големата комерцијализација на технологијата за автономно возење низ целата земја“, рече Џанг Ксијанг, истражувач во технолошкиот институт за нова енергија Џиангкси, додавајќи дека другите градови од прво ниво, како Шангај и Гуангдонг провинцијата Гуангжу, се очекува да го следи Пекинг и да дозволи слични тестови на патишта без возач во блиска иднина.

Џанг повика на засилени напори за зајакнување на изградбата на интелигентна транспортна инфраструктура, како што е 5G-овозможено возило-до-сè, или V2X системи, кои поддржуваат пренос на информации од возило до подвижни делови од сообраќајниот систем како начин за подобрување ефикасност на сообраќајот.

Кина воведе низа политики за промовирање на развојот и комерцијализацијата на технологијата за самоуправување. Во август, Baidu ги обезбеди првите дозволи во земјата за наплата на цени за роботакси услуги целосно без возач - целосно без човечки возачи во автомобилот - во одредени области во Чонгкинг и Вухан, главниот град на провинцијата Хубеи.

Претходно овој месец, Министерството за индустрија и информатичка технологија и Министерството за јавна безбедност промовираа нацрт-упатство за проширување на тестовите на патиштата за возила за автономно возење низ целата земја. Кина, исто така, го објави првото национално нацрт-упатство за употреба на самоуправувачки возила за јавен превоз во август.

Големината на пазарот на самоуправувачките такси услуги во Кина се очекува да надмине 1,3 трилиони јуани (181,6 милијарди долари) до 2030 година, што претставува 60 отсто од пазарот за превоз во земјата дотогаш, се вели во извештајот на глобалната консултантска компанија IHS Markit.

Континуираното тестирање на јавните патишта, олеснувањето на регулативите, како и намалувањето на трошоците во производството на автономни возила ќе помогне да се забрза распоредувањето и комерцијализацијата на самоуправувачките автомобили, рече Лиу Џингхонг, аналитичар за интелигентна мобилност во истражувачката компанија BloombergNEF.

Во меѓувреме, Baidu во вторникот објави дека неговиот вкупен приход достигнал 32,54 милијарди јуани во текот на третиот квартал, што е за 2 отсто повеќе за една година, што дава нето профит од 5,89 милијарди јуани, што претставува зголемување од 16 отсто.

Досега, автономните возила на Baidu Apollo поминаа повеќе од 36 милиони километри, а компанијата воведе услуги за возење роботакси во повеќе од 10 градови, вклучувајќи ги Пекинг, Шангај, Гуангжу и Шенжен.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата