20 Февруари, 2019
0.3078
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.28    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51499.79    0.24%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.2    0%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Опериран од рак, со велосипед стигна до Брисел за да ја подржи „Излези ЗА заедничка Македонија“

Објавено во: Македонија 24 Септември, 2018

Велешанец опериран од рак на дебелото црево со велосипед пристигна во Брисел за да ја поддржи кампањата „Излези ЗА европска Македонија“, а згора на тоа може да се каже дека финишот го одбележал со уникатен дизајн на кошулата.

Педесет и седумгодишниот Ване Михајловски на 5 септември замина од Велес за Брисел на велосипед. Таму тој бил пречекан од амбасадорот на Република Македонија при НАТО, Зоран Дабиќ.

Михајловски во изјава за „Нова Македонија“ вели дека се одлучил на овој потег со цел да пренесе две пораки.

– Јас сум опериран од рак на дебелото црево. Кога слушнав за референдумот решив да ги спојам овие две работи За Европска Македонија, зашто верувам дека ако влеземе во ЕУ ќе имаме подобро здравство, како и за болните од рак, да не се предаваат, да продолжат да се борат, зашто луѓето кога ќе слушнат рак веднаш помислуваат на смрт. Но не е така, не треба да се падне, со физичката активност се исфрла киселоста која го храни ракот и треба што повеќе да се биде во природа, затоа што кислородот ги убива малигните клетки, вели Михајловски.


Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери