08 Март, 2021
0.0240

Опозицијата бара помош од Орбан за да се тргне бугарската блокада

Објавено во: Македонија 18 Јануари, 2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара помош од унгарскиот премиер Виктор Орбан за да се тргне бугарската блокада за преговорите со ЕУ. 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија и претседател на партијата Фидес Виктор Орбан, а претходно беа на работен појадок со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.  Мицкоски побарал од Унгарија поддршка за деблокирање на патот на Македонија кон ЕУ и севкупна поддршка во европските интеграциии, наведувајќи дека блокираните интеграции „се последица на последното вето на источниот сосед, кое што Македонија ја одалечува од стратешката цел членство во Европската Унија".

Од соседна Бугарија пак јасно ставија до знаење дека ништо нема да се промени по изборите кај нив во однос на Македонија, и велат дека дури може да биде и полошо. 

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Намалена казната на Мијалков за да не падне владата

ВМРО-ДПМНЕ: Намалена казната на Мијалков за да не падне владата

Д-р. Исјановски за Фактор: 3.000-те дози од Спутник V безбедно се чуваат во поликлиниката „Јане Сандански“, имунизацијата стартува во среда

Д-р. Исјановски за Фактор: 3.000-те дози од Спутник V безбедно се чуваат во поликлиниката „Јане Сандански“, имунизацијата стартува во среда

Фотографии од запленетиот хашиш: Бил наменет за Турција

Фотографии од запленетиот хашиш: Бил наменет за Турција

Заев: Обвинителството да расчисти со „Јавна соба“

Заев: Обвинителството да расчисти со „Јавна соба“

ПРЕДЛОГ ИМА-ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 22 ДО 05 ЧАСОТ: Комисијата за заразни болести ќе каже од кој ден ќе почне и до кога ќе трае

ПРЕДЛОГ ИМА-ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 22 ДО 05 ЧАСОТ: Комисијата за заразни болести ќе каже од кој ден ќе почне и до кога ќе трае

Гаши за БГНЕС: Требаше вие први да ни доставите вакцини, а не Вучиќ

Гаши за БГНЕС: Требаше вие први да ни доставите вакцини, а не Вучиќ

Од МВР до Паркот Жена Борец: Жените ќе маршираат и за расчистување на „Јавна соба“

Од МВР до Паркот Жена Борец: Жените ќе маршираат и за расчистување на „Јавна соба“

Спасовски за 8 Март: Ќе се формира посебна полициска единица против родово насилство

Спасовски за 8 Март: Ќе се формира посебна полициска единица против родово насилство

Прашавме Македонци, Албанци, Роми што мислат за вработување во приватен сектор по етнички клуч?

Прашавме Македонци, Албанци, Роми што мислат за вработување во приватен сектор по етнички клуч?