22 Ноември, 2019
0.0321

Александра Мицоска-Митевска, уредник во весникот Независен, за претстојните избори

Опозицијата му остави дополнителен маневарски простор на Заев

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Изборите, сепак, нема да бидат толку брзи, како што ги најави премиерот Зоран Заев и како што инсистираше ВМРО-ДПМНЕ уште пред да стане конечна одлуката на Европскиот совет, според која земјава и овој пат не доби виза да исчекори на следното скалило од евроинтеграцискиот процес. Да ѝ се брзаше толку на опозицијата да излезе на изборно соочување, можеби немаше да инсистира на запазување до крај на рокот од 100 дена  за формирање техничка влада, особено ако се има предвид дека во Уставот се предвидени поинакви рокови за спроведување предвремени избори, поточно во период од 60 дена од распуштање на парламентот. Сепак, опозицијата, пресметано или не, му остави дополнителен маневарски простор на Заев, кој би останал премиер до почетокот на јануари, или уште два и пол месеци. 

Пријатно изненадување од синоќешната лидерска средба е тоа што неочекувано брзо се донесе одлуката за изборниот термин, во споредба со искуствата од претходните долги и мачни политички преговори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и тоа за прашања од кои зависеа евроатлантските перспективи на државата, како што беше, на пример, распишувањето на референдумот за името или законот за јавното обвинителство. Да се надеваме на таква конструктивност и при идните договарања на пресостанатите прашања  пред распишување на изборите, како што е изборната регулатива. Во таа насока, добро е да се потсетиме дека и во договорот од Пржино остана запишано дека предвремените избори во 2016 година ќе се одржат на 24 април, а се одржаа дури на 11 декември. 

Посебно позитивен аспект од првата лидерска средба е и консензусот што се постигна дека Северна Македонија не се откажува од европскиот пат, иако  меѓу оние кои беа вчера на „зелената маса“ имаше и такви кои во изминатиот период неретко промовираа  политики кои повеќе беа во насока на опструирање, отколку на поддршка на евроатлантските процеси  на државата. 

Можеби ќе ве интересира

ВАЛКАНИ ГРАДОВИ: Колку казни се изречени за прекршување на Законот за јавна чистота?

ВАЛКАНИ ГРАДОВИ: Колку казни се изречени за прекршување на Законот за јавна чистота?

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

Приведена е дадилката која во игротека удираше шлаканици на дете

Приведена е дадилката која во игротека удираше шлаканици на дете

ЗАЕВ Е ЛАУРЕАТОТ: Во Сараево ќе му ја врачат наградата „Иса-бег Исхаковиќ 2019“

ЗАЕВ Е ЛАУРЕАТОТ: Во Сараево ќе му ја врачат наградата „Иса-бег Исхаковиќ 2019“

Обид за силување во касарната во Куманово

Обид за силување во касарната во Куманово

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Во двор на црква во Кавадарци се најдени осумдесетина куршуми

Во двор на црква во Кавадарци се најдени осумдесетина куршуми

Жерновски за видеото со Борисов: Патриоти дома- „Европејци и Американци“ надвор

Жерновски за видеото со Борисов: Патриоти дома- „Европејци и Американци“ надвор