19 Април, 2019
0.0256

Општина Гостивар одреди по колкава сума ќе дава за починатите од автобуската несреќа

Објавено во: Македонија 18 Март, 2019

Советот на општина Гостивар донесе одлуката на семејствата на настраданите од автобуската несреќа кај Ласкарци да им помогне со по 30.000 денари, а на останатите патници по 15.000 денари.

– Дел од семејствата и граѓаните на кои им следува оваа еднократна паричната помош, веќе се пријавиле, додека останатите за да го остварат правото мора да поднесат барање, соопштија од општина Гостивар.

Отвпрена е и донаторска сметкам а средствата може да се донираат на: 716014021578990 Приходна шифра: 72591600 Цел на дознака: Поддршка на настраданите во трагедијата во Ласкарци  Дополнително ќе се одлучи за начинот и износот што ќе биде доделен поединечно.

– Гостиварци и граѓаните на Македонија генерално, отсекогаш знаеле да се покажат како хумани и солидарни. Да го докажеме и овојпат нашиот хуманизам и да ги споделиме болката и загубата заедно со настраданите во најголемата трагедија што го погоди Гостивар, велат од локалната самоуправа.Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

И Миле Јанакиески молчел

И Миле Јанакиески молчел

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата