24 Март, 2019
0.6294
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Орбан се извини за да избегне исклучување

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати писмо до конзервативните европски лидери, кои го иницираа процесот на исклучување на неговата партија Фидес од политичката група на Европската народна партија во Европскиот парламент, извинувајќи се за навредливите зборови што ги користел.

Според копија од писмото што го прими Ројтерс, Орбан го повикува шефот на Христијанската демократска и фламанска партија, Вутер Бекет, да го преиспита својот предлог за блокирање на Фидес од ЕПП.

Портпаролот на унгарската влада истакна дека слични писма се испратени до сите 13 партии кои го поддржуваат овој предлог.

Овие партии сакаат ФИДЕС да биде блокиран од ЕПП, особено по неодамнешната изборна кампања на партијата со постери и записи на целата страница во унгарскиот печат, според кој претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и милијардерот американски инвеститор Џорџ Сорос се обидуваат да ја отворат Унгарија на илегални имигранти.

Дебатата на ЕПП за тоа дали да се исклучи Фидес од политичката група ќе се одржи на 20-ти март.

"Не е тајна дека постојат сериозни несогласувања околу имиграцијата, заштитата на христијанската култура и иднината на Европа", рече Орбан во своето писмо. "Исто така не е тајна дека не сакаме да ја смениме нашата позиција за овие прашања".

"Но, мислам дека не е логично да ги разрешиме овие несогласувања со исклучување на партија од нашето политичко семејство. Поради оваа причина, би сакал да ве замолам да го преиспитате вашиот предлог за блокада (Фидес), ако е можно", продолжува Унгарски премиер.

Орбан ми се извини на претседателот Манфред Вебер за неговите навредливи изјави против другите членови на политичката група како услов за „опстанок“ на Фидес во ЕПП.

Орбан во своето писмо се извини за изјавата што ја даде за време на интервјуто со германскиот весник Велт ам Зонтаг на 3 март, во која ги опиша своите критичари како "корисни идиоти".

"Всушност, тоа е фраза на Ленин, со која сакав да ја критикувам одредената политика, а не некои политичари", објаснува тој. "Би сакал да се извинам ако сте почувствувале дека мојата изјава те навредила лично".

Сепак, тој не се извини за општата политика на неговата партија во однос на ЕУ.


Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен