19 Август, 2018
0.4224
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Објавено во: Свет 19 Февруари, 2018

Унгарскиот претседател Виктор Орбaн и натаму останува на своите цврсти ставови дека не треба да се примаат мигрантите од арапските и африканските земји бидејќи со нив ќе се промени целата слика на Европа каде доминираат христијанските вредности. Тој е еден од ретките челници на земја членка на ЕУ која не ги прифати квотите за прием на мигранти. 

Орбан во вчерашниот говор за состојбата на нацијата вели дека христијанството е последна надеж за Европа и оти политичарите во Брисел, Берлин и Париз кои се залагаат за прифаќање мигранти го отворија патот кон „пад на христијанската култура и напредување на исламот“. 

Орбан оцени дека исламот „наскоро ќе чукне на вратата на централна Европа“ како што напарви на западот, па и на југот на Европа. Аналитичарите сметаат дека Орбан со овој говор ја започна кампањата за изборите закажани за април годинава на кои се надева дека ќе освои трет мандат.

Можеби ќе ве интересира

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

Силен земјотрес ја погоди Костарика

Силен земјотрес ја погоди Костарика

(ВИДЕО) ПУТИН НА СВАДБА НЕ ДОАЃА СО ПРАЗНИ РАЦЕ: И донесе оригинален подарок на австриската министерка

(ВИДЕО) ПУТИН НА СВАДБА НЕ ДОАЃА СО ПРАЗНИ РАЦЕ: И донесе оригинален подарок на австриската министерка

(ВИДЕО) Хаотично за излез од Грција: големи гужви за влез во Македонија

(ВИДЕО) Хаотично за излез од Грција: големи гужви за влез во Македонија

(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА ВО ПЕКОЛ НА ОГНЕНА СТИХИЈА: 73 пожари беснеат во оваа област

(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА ВО ПЕКОЛ НА ОГНЕНА СТИХИЈА: 73 пожари беснеат во оваа област

Светот се простува од Кофи Анан: Почина голем човек, лидер и визионер

Светот се простува од Кофи Анан: Почина голем човек, лидер и визионер