06 Февруари, 2023
0.0330

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Објавено во: Балкан 01 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Интересот на Русија е да го шири своето злонамерно влијание на Западен Балкан, вели косовската претседателка Вјоса Османи-Садриу.

Таа изјави дека кога безбедносната архитектура во Европа и пошироко е под закана поради војната во Украина, геостратешки интерес на ЕУ и НАТО е Западен Балкан да биде дел од двата сојуза.

„Со векови беше во интерес на Русија да се осигура дека ќе успеат да го шират своето злонамерно влијание на Западен Балкан. За жал, користејќи една од земјите од нашиот регион како претставник, како врска“, рече Османи-Садриу.

Вели дека Русија не толку конкретно од Косово, туку преку него веруваат дека со напад на она што е постигнатото на Косово, со напад на стабилноста на Западен Балкан, тие ги напаѓаат вредностите и системите на кои се засноваат ЕУ и НАТО. Само Србија не воведе санкции за Русија откако почна војната во Украина. 

Можеби ќе ве интересира

Македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ и натаму стои искршен во Благоевград, градоначалникот вели дека е соба за провоцирање

Македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ и натаму стои искршен во Благоевград, градоначалникот вели дека е соба за провоцирање

(ВИДЕО) Копаоник е отсечен, а отворањето на најдолгата стаза е одложено

(ВИДЕО) Копаоник е отсечен, а отворањето на најдолгата стаза е одложено

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛИ ЗАГЛАВЕНИ ВО СНЕГ: Невреме ја зафати Грција

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛИ ЗАГЛАВЕНИ ВО СНЕГ: Невреме ја зафати Грција

НОВ ИНЦИДЕНТ ВО КОСОВО: Пукање од возило во движење

НОВ ИНЦИДЕНТ ВО КОСОВО: Пукање од возило во движење

Силно невреме однесе жртва во Хрватска

Силно невреме однесе жртва во Хрватска

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Без струја се 25.000 луѓе

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Без струја се 25.000 луѓе

ПРИШТИНА ЈА ЗАБРАНИ ПРОДАЖБАТА НА ЗЕЈТИН ОД СРБИЈА: Нареди итно повлекување од рафтовите

ПРИШТИНА ЈА ЗАБРАНИ ПРОДАЖБАТА НА ЗЕЈТИН ОД СРБИЈА: Нареди итно повлекување од рафтовите

Сијарто до Америка: Никој oд надвор не може да ни каже како да живееме

Сијарто до Америка: Никој oд надвор не може да ни каже како да живееме

Вучиќ потврди дека Албанци изболе млад Србин во Витина

Вучиќ потврди дека Албанци изболе млад Србин во Витина