25 Мај, 2018
0.3418
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2018

Во Македонија речиси секогаш без исклучоци кога има спорни судски процеси од ракав се вади џокерот наречен етничка припадност и тогаш правдата не постои, односно една етничка заедница или по правило не е виновна за ништо или пак е виновна за се. 

Новоизбраниот јавен обвинител кој доби целосна поддршка од парламентарното мнозинство сега се најде на тапет од страна на албанската етничка заедница во Македонија во случајот на прегазувањето на малиот Алмир од Куманово и се изразува огромно незадоволство поради преквалификацијата на кривичното дело. 

Семејството на трагично загинатото детенце како и адвокатите бараат убиство со умисла бидејќи автомобилот со кој возеа нападнатите браќа од Куманово намерно удрил во недолжните луѓе при што Алмир го загуби животот.

Случајот е секако многу тежок, но без да навлегуваме во правните детали за што секако се задолжени институциите на системот веднаш гледаме дефетизам и враќање на стариот вид на квалификации и опструкции од албанската заедница. 

Секако, протести и притисоци се сосема дозволени, па дури и пожелни, особено што за овој случај добро е информирана целата јавност. Но, да се прогласува јавен обвинител, без оглед на неговите способности и актуелна вина во случајот, за непожелен затоа што бил против албанците е апсурд.

Таквите обвинувања стигнаа од адвокатот и екс обвинител Сејфула Османи кој во Клик Плус на ТВ 21 тврдеше дека Јовески уште на почетокот на 90-тите бил дел од случаи во кои Албанци биле дискриминирани, измачувани и неправедно осодувани затоа што поседувале оружје и биле активисти на ДПА иако самата јавност многу добро ги памети овие крвави настани кои беа предвесник на воениот конфликт во 2001 година.


Х.С.

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

На кои реки им се зголеми водостојот?

На кои реки им се зголеми водостојот?

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје