04 Јуни, 2020
0.0547

Османи: Во Охрид се поканети сите лидери од Западен Балкан

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2019

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во своето последно интервју вели дека претстојниот викенд во Охрид се поканети сите лидери од земјите од Западен Балкан како продолжување на иницијативата за формирање на „мини-шенген“ зоната.

Процесот започна со поканата на српскиот претседател Александар Вучиќ до македонскиот и албанскиот премиер - Зоран Заев и Еди Рама, а сега се повикани и лидерите на БиХ, Црна Гора и Косово.

Тој истакна дека средбата била организирана без надворешно влијание, додавајќи сепак дека „не би правеле регионални проекти без одобрение од Вашингтон и Брисел“.

„Идејата не е да се претвори иницијативата во смисла на формирање на „мини-шенгенска“ политичка зона и слично, туку да се погледнат можностите за подобра регионална соработка”, вели Османи.

Тој се повика на анализа на Светската банка. според која камиони поминуваат 80 проценти од своето време на граничните пунктови и додаде дека само поради тоа треба да се отстранат економските и царинските бариери.


Можеби ќе ве интересира

ИНТЕРВЈУ ЏАМБАЗОВСКА: Здравственото осигурување на „Кроација“ покрива лекување во која било домашна болница, но и приватни клиники од Европа

ИНТЕРВЈУ ЏАМБАЗОВСКА: Здравственото осигурување на „Кроација“ покрива лекување во која било домашна болница, но и приватни клиники од Европа

Драги Рашковски им одговарал на странските менаџери за владините мерки и за условите за стратешките инвеститори

Драги Рашковски им одговарал на странските менаџери за владините мерки и за условите за стратешките инвеститори

Дали пандемијата ќе ги поскапе занаетчиските услуги?

Дали пандемијата ќе ги поскапе занаетчиските услуги?

Ватростална стана сопственик на Вардар, европскиот првак започнува од ново со променето име и 25.000 евра

Ватростална стана сопственик на Вардар, европскиот првак започнува од ново со променето име и 25.000 евра

Битиќи VS Лазаров: Ќе му помогнат ли ваучерите на домашниот туризам

Битиќи VS Лазаров: Ќе му помогнат ли ваучерите на домашниот туризам

На земјите во развој им треба економско закрепнување, советува Светска банка

На земјите во развој им треба економско закрепнување, советува Светска банка

ЕКОНОМИИТЕ ЗАКРЕПНУВААТ: Скокна цената на нафтата

ЕКОНОМИИТЕ ЗАКРЕПНУВААТ: Скокна цената на нафтата

РАСТЕ НЕВРАБОТЕНОСТА ВО ЕУ И ЕВРОЗОНАТА: Најпогодени младите во Шпанија, Франција и Италија

РАСТЕ НЕВРАБОТЕНОСТА ВО ЕУ И ЕВРОЗОНАТА: Најпогодени младите во Шпанија, Франција и Италија

НАСКОРО САМИ ЌЕ МОЖЕ ДА ПРОВЕРИТЕ - еве каде да видите дали сте добитници на државната платежна картичка

НАСКОРО САМИ ЌЕ МОЖЕ ДА ПРОВЕРИТЕ - еве каде да видите дали сте добитници на државната платежна картичка