26 Февруари, 2020
0.0596

Османи за „Рекет“: Да се истера неселективно случајот до крај

Објавено во: Македонија 22 Август, 2019

„„Рекет“ силно влијание врз севкупната општествена и политичка активност на земјата. Случајот се закани директно врз институционалниот капацитет на државата, неселективно да се справува со организираниот криминал и корупција и владеење на правото“, истакна на прес конференција вицепремиерот за економски прашања Бујар Османи за сучајот кој повеќе од месец дена ја „тресе“ земјава.

Османи потенцираше дека како главен политички преговарач на земјава со Европската унија повикува на целосна поддршка на правосудните органи на брза ефикана и транспарентна постапка, со што и се обезбедило повторна доверба во институциите.

Вицепремиерот истакна дека е задоволен од досегашната истрага и одвивање на  „Рекет“ и побара неселективно расчистување на случајот до крај.

Владеењето на правото и борбата со корупција е алатка без која нема напредок ниту просперитет кон ЕУ, рече Османи одговарајќи на новинарско прашање.


Можеби ќе ве интересира

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Тројца сомнителни денеска, за уште еден се чекаат резултатите

Тројца сомнителни денеска, за уште еден се чекаат резултатите

Димитров објави заедничка фотографија со Борис Трајковски: Тогаш не сите го разбираа

Димитров објави заедничка фотографија со Борис Трајковски: Тогаш не сите го разбираа

Русковска побарала од Милошоски да најде сведоци што би ги поткрепиле снимките

Русковска побарала од Милошоски да најде сведоци што би ги поткрепиле снимките