22 Април, 2018
0.0608

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Објавено во: Свет 16 Декември, 2017

Канадскиот милијардер и основач на фармацевтската корпорација "Apotex", Бери Шерман и неговата сопруга, се пронајдени мртви во нивниот дом во Торонто, објавија светските медиуми.

Полицијата верува дека околностите околу нивната смрт се сомнителни. 

Нивните тела биле пронајдени од луѓе, кои не се нивни роднини. 


Не се соопштува како точно двајцата брачни другари починале. Шерман ја основал  "Apotex" во 1974 година. 

Компанијата се занимава со производство на лекови и ги извезува во повеќе од 115 земји. Во ноември, Шерман беше вклучен од „Канадскиот весник“ НА бизнис на листата на најбогати луѓе во Канада. 

Според Би-Би-каналот, и двајцата биле активно вклучени во добротворни акции.

Можеби ќе ве интересира

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

Гренланд се поблиску до независност

Гренланд се поблиску до независност

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп