29 Ноември, 2021
0.0248

ОСНОВАЧОТ НА БИОНТЕК, НАУЧНИКОТ УГУР САХИН ТВРДИ: По бустер дозата, доволно е само еднаш годишно „освежување“

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2021

Научникот, Угур Сахин, основач на фармацевстката компанија БиоНТеек, која заедно со Фајзер ја развија mRNA вакцината против ковид, во денешното интервју за Bild am Sontag, вели дека вакцинацијата против корона вирусот дефинитивно ќе бидек како како вакцинација против грип.

-Вакцинациите против корона вирусот во моментов масовно се „освежуваат“, односно луѓето примаат бустер доза. Во иднина тоа би можело да биде потребно само еднаш годишно, објаснува основачот на БиоНТек, Угур Сахин во интервјуто.

Сахин посочува дека ефикасноста на вакцината се намалува најрано после четвртиот месец, а истовремено смета дека неговата вакцина е многу ефикасна.

-Вакцината, според последните анализи,го намалува дејството на заштита само „по четвртиот месец“. Заштитата од тешка болест е сè уште многу висока и девет месеци по аплицирањето, посочува Сахин, кој препорачува бустер доза за освежување на вакцинацијата, што, како што вели, помага и да се прекинат другите синџири на инфекција.

Дополнително, научникот смета дека по засилената вакцинација, годишното освежување на вакцинацијата би можело да биде доволно за избалансирана заштита од ковид инфекцијата.

„Важно е третата вакцинација повторно да ја зголеми заштитата. Според тоа, очекуваме таа да трае подолго од заштитата по двојната вакцинација, а последователните засилувачки вакцини може да бидат потребни само секоја година - слично на грипот, вели Сахин за „Билд ам Зонтаг“, пренесува RTL.de

Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин