19 Август, 2018
0.3489
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Основачот на етереум со предупредување: криптовалутите може да паднат до нула во секое време

Објавено во: Економија 18 Февруари, 2018

Основачот на етереум, втората најценета криптовалута во светот, предупреди дека 

криптовалутите може да паднат до нула во секое време.

За оние, кои имат интерес од инвестирањето, 24 годишниот руско-канадски програмер и писател Виталик Бутерин исто така сугерира: „Не вложувајте повеќе пари, отколку што може да си дозволите да изгубите“, пишува бизнис инсајдер.

Предупредувањето доаѓа преку твитер профилот на Бутерин во саботата.

Во целиот пост тој напиша:

„Запомтете: криптовалутите се уште се нова и  хипер-променлива класа на средства, и може да паднат на нула во секој момент. Не вложувајте повеќе пари отколку што можете да си дозволите да изгубите“.


Тој додава дека традиционалните начини се уште се најбезбедни за штедење.

На неговото предупредување се јавија различни одговори.

Некои сметаат дека прави непотребна паника.


Некои со право не се согласуваат со него ...


... И некои едноставно се пошегуваа дека советот доаѓа премногу доцна.Можеби ќе ве интересира

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Дали доларот навистина пропаѓа?

Дали доларот навистина пропаѓа?

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

ТРАМП ПОВТОРНО СО „УДАР“ КОН ТУРЦИЈА НА ТВИТЕР: Лирата во пад

ТРАМП ПОВТОРНО СО „УДАР“ КОН ТУРЦИЈА НА ТВИТЕР: Лирата во пад

Како „Комунална хигиена“ врти милиони евра од наплата за одржување на чистотата во Скопје

Како „Комунална хигиена“ врти милиони евра од наплата за одржување на чистотата во Скопје