19 Април, 2018
0.0764

Основачот на „Новиот биткоин“ тврди: Ќе паднат многумина, а потоа ...

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2018

Пазарот на криптовалути ќе почувствува катастрофа, но потоа ќе се стабилизира, вели коосновачот на Етереумот, компанија која стои зад истоимената валута.

Неколку алтернативни криптовалути значајно пораснале последните неколку недели, додека се бара алтернатива за биткоинот. Една од нив е етерумот за која многумина велат дека е нов биткоин. Оваа дигитална валута прв пат во историјата помина граница од 1 000 долари.

Меѓутоа, коосновачот на етерум Чарлс Хоскинсон е загрижен поради „нереалните“ проекти околу криптовалутите кои доаѓаат до израз во последните денови.

Како што рекол, многу од тие токени кои немаат силни основи, немаат добра техника или едноставно се нереални проекти, на крај ќе наидат на некоја голема препрека, која нема да може да ја совладаат и тогаш многумина од нив сигурно ќе пропаднат, уверен е тој.

„Пазарот на криптовалути ќе зајакне и ќе се стабилизира кога пропаднат сите оние алтернативни валути на кои им фалела суштина за да успеат. Лично мислам дека ќе видиме стабилност после катастрофата“, рекол Чарлс.

Исто така, ако е за утеха, тој мисли дека многумина од тие коини нема да пропаднат баш наскоро бидејќи има уште средства кои им помагаат да се одржат.

„Проблемот е што и сега многу од нив имаат многу пари. Тешко е да пропаднат кога се вртат некаде околу 5 милиони или 10 милиони долари годишно, а вие имате на пример милијарда долари капитал“.

Можеби ќе ве интересира

Европарламентот не се откажува, Закерберг ќе мора да сведочи

Европарламентот не се откажува, Закерберг ќе мора да сведочи

Фирми и поединци ја тужат општина Центар вкупно за 400 милиони денари

Фирми и поединци ја тужат општина Центар вкупно за 400 милиони денари

НЛБ Нов пензиски фонд за влогот на Гранит во Комерцијална банка дознале од сајтот на берза

НЛБ Нов пензиски фонд за влогот на Гранит во Комерцијална банка дознале од сајтот на берза

Сите градежни компании на берза со катастрофални резултати

Сите градежни компании на берза со катастрофални резултати

Кој доби нов мандат во Управниот одбор на Охридска банка?

Кој доби нов мандат во Управниот одбор на Охридска банка?

Кој голем акционер ќе бара отчет од менаџерите на „Гранит“?

Кој голем акционер ќе бара отчет од менаџерите на „Гранит“?

РАБОТНИ МЕСТА ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО: Што ќе се случува следните месеци?

РАБОТНИ МЕСТА ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО: Што ќе се случува следните месеци?

Кои се мерките и одлуките на новата Влада со кои ЕУ не се сложи во извештајот

Кои се мерките и одлуките на новата Влада со кои ЕУ не се сложи во извештајот

Кој е најскапиот хотелски кревет во Македонија?

Кој е најскапиот хотелски кревет во Македонија?