23 Март, 2018
0.0655

Оставка на шефот на „Самсунг“-„Доаѓа криза без преседан“

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Директорот на компанијата „Самсунг електроникс“ Квон Ох Хјун поднесе оставка, велејќи дека јужнокорејскиот технолошки гигант се соочува со „криза без преседан“.

Квон поднесува оставка во време кога компанијата се опоравува од скандалот поради кој Ли Џае Јонг, де фактот шеф на компанијата и наследник на Самсунг завршил во затвор.

Се проценува дека компанијата во период од јули до септември остварила оперативен приход од 12,8 милијарди долари, што е рекордна квартална вредност.

Продажбата е зголемена за 29,65 отсто на годишно ниво, а најмногу напредувала работата со полупродавници, пренесува АФП.

И покрај ваквите бизнис резултати, Квон рекол дека комапнијата е во голема криза и дека тој се повлекува.

„За среќа, компанијата сега оставрува најдобри резултати во својата историја, но тоа е само последица од одлуката и вложувањата во минатото“, рекол Квон.

Тој додал дека смета оти дошло време компанијата да добие ново, младо раководство, кое најдобро ќе се носи со предизвиците на индустријата на иноформационите технологии, која брзо се менува.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа