19 Февруари, 2019
0.3102
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Oтишол да работи во Германија, но поминал многу лошо

Објавено во: Финансии 07 Февруари, 2019

Не е онака како што на прв поглед изгледа, порачува 61 годишниот Мирко Бабиќ на младите кои сакаат да живеат во Германија.

Овој електромеханичар неколку години работел во Германија, но има лошо искуство. Сепак, вели дека ако нема избор, пак би заминал во Германија. 

Во 2016 година преку компанија од Марибор заминал во Германија. Му успеало од прва. 

Имал солидни услови и плата од 1.900 евра, тоа било ветено, но при потпишување на договорот, дошло до првото несогласување, затоа што седиштето на компанијата било во Братислава, а договорот на словачки јазик.

Но, се испоставило дека договорен износ за бруто плата е 400 евра, иако работниците кои веќе биле таму тврделе дека проблеми нема да има. 

Собата ја делел со уште три работници од различни земји. 

„Немојте да прифатите каква било работа во Германија и добро информирајте се каде одите и со кого. Со леснотија можат да ве измамат, и искористат“, вели Бабиќ. 

На младите кои мислат дека ќе седат по кафичи вели дека не е баш така, но и тој би гледал така на работите доколку бил млад. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд