17 Февруари, 2020
0.0316

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

Објавено во: Балкан 25 Јануари, 2020

Властимир Шевер (42), претприемач од Стара Пазова, кој се самоуби пред парламентот во Белград, го убил Дејан Илиќ (48), професор на ДИФ, само три часа порано во Стара Пазова!

Во четвртокот околу 16 часот Шајвер го уби Илиќ во престрелка со пиштол во барот Гаџичка, а потоа отиде во центарот на Белград и се застрела во устата со истото оружје на скалите на парламентот, јавуваат српските медиуми.

„Телото на Дејан Илиќ е пронајдено претходното попладне. Труп со разнесена глава пловеше на површината на водата, по што го забележал рибар. Тој веднаш повикал полиција. Откриено е дека Илиќ бил застрелан во задниот дел на главата, и бидејќи покрај него немало оружје, инспекторите веднаш сфатиле дека станува збор за убиство и започна истрага. Само три часа по ова злосторство, Белград беше шокиран од самоубиството на Властимир Шевер“, вели изворот.

Според нив, во џебот на Шавер е пронајдено писмо за прошка, во кое се наведува дека тој направил очаен чекор затоа што имал лични проблеми. 

„Полицијата наскоро сфати дека е поврзано убиството на професорот и самоубиството на Шавер, па го споредиле куршумот пронајден на местото на убиството и куршумот пронајден пред Собранието. Експертизата покажа дека и двата куршуми биле истрелани од истото оружје“, овјаснил за српски Курир нивни извор од истрагата.

Шајвер и Илиќ имале заеднички бизнис, продавајќи земјоделски машини и автомобили. Се претпоставува дека во критичниот ден се нашле во близина на Гајичка бара, која е оддалечена од куќите. 

„Постои можност дека Шајвер, кој имал долгови, му должел и на професорот. Од друга страна, не може да се исклучи“ - објаснува изворот.

Според профилот на Фејсбук на Дејан Илиќ, тој бил татко на две деца. Тој честопати објавувал слики со деца, а неговиот син, како него, бил успешен млад спортист, па Илиќ често се фалел за неговиот успех на соништата. 

фото Курир. рс

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај

ЕКСПЛОЗИЈА ГО ВОЗНЕМИРИ НОВИ САД: Бомба во возило на човек од подземјето

ЕКСПЛОЗИЈА ГО ВОЗНЕМИРИ НОВИ САД: Бомба во возило на човек од подземјето

ФРЛЕНИ 22.000 ТОНИ ПРОЕКТИЛИ: Ќе се утврди бројката на загинати при агресијата на НАТО врз Југославија

ФРЛЕНИ 22.000 ТОНИ ПРОЕКТИЛИ: Ќе се утврди бројката на загинати при агресијата на НАТО врз Југославија