23 Март, 2018
0.0684

ОТКРИТИЕ КОЕ СОЗДАДЕ ПАНИКА: На Антарктикот има 91 вулкан

Објавено во: Свет 13 Август, 2017

Научниците го открија најголемиот вулкански регион и тоа 2 км под мразот на западниот дел на Антарктикот. 

Истражувачите од Универзитетот Единбург тврдат дека има околу 100 вулкани од кои највисокиот е 4000 метри висок. 

Геолозите велат дека ова е најголема концентрација на вулкани на едно место. 

Активностите на вулканскиот венец би можеле да создадат сериозни проблеми. 

Но, треба да се утврди колку се активни овие вулкани. 

Научниците се сомневаат дека и во морското дно можеби има други вулкани. 

Можеби ќе ве интересира

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп