21 Април, 2018
0.0600

ОВА Е ЧУДО: Девојка ранета во срце во масакрот во Лас Вегас преживеа

Објавено во: Стил 06 Октомври, 2017

Една жена, застрелана во срцето за време на масакрот во Лас Вегас, за чудо преживеа благодарение на брзата реакција на нејзиното момче пожарникар кој ја однел во болница.

Кристина Киткет со момчето била на фестивалот, а билетите ги добиле како подарок за роденден. 

Двојката првично сметаше дека огненото оружје е огномет, но потоа сфати дека се работи за пукање. 

„Зошто сите исчезнаа? Потоа се огласува уште еден  огномет, и таа ме гледа и вели: "Тешко ми е да дишам"- изјави момчето. 

27-годишното момче го искористило целото свое  искуство со траума како пожарникар и техничар за итни случаи, за брзо да ги процени повредите на својата девојка и да ја однесе на безбедно.

Заедно со двајца пожарникари кои тој ги запознал, ја изнеле од фестивалот и влегле во камион кој се упатил во болница со други жртви.

Тој верува дека возачот бил американскиот ветеран од Мексико, Тејлор Винстон, кој украл пикап камион за да ги пренесе оние што се сериозно повредени во болница.

Девојката беше однесена операција на отворено срце откако куршум помина низ нејзината рака, во голема коронарна артерија и нејзини бели дробови.

Докторот и семејството велат дека таа е жива и тоа е чудо. 

Можеби ќе ве интересира

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Чуден експеримент за откажување од цигари

Чуден експеримент за откажување од цигари

Интервју со спец. д-р Тина Темелковска: Стигмата како непотребна бариера за заштита на менталното здравје

Интервју со спец. д-р Тина Темелковска: Стигмата како непотребна бариера за заштита на менталното здравје

Во Градски парк се одбележува Европска недела на имунизација

Во Градски парк се одбележува Европска недела на имунизација

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!