29 Октомври, 2020
0.0183

ОВА Е ДАНИЕЛ КОЈ УТРОВО ЈА КРЕНА ХРВАТСКА НА НОЗЕ - еве што напиша пред да се самоубие

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2020

Напаѓачот кој утрово отвори оган кон полицаец и зградата на Владата на Марковиот плоштад во Загреб, а потоа изврши самоубиство во Јабуковац, според неофицијални информации, се викал Даниел Безук. Тој имаше 22 години.

„Доста беа измами и несовесно газење на човечките вредности без одговорност“, напишал тој утрово на Фејсбук веднаш по пукањето со Калашников.

Безук живеел во областа Кутина, а неговиот татко бил доброволец во Татковинската војна, пишуваат хрватските медиуми. Меѓу фотографиите на неговиот Фејсбук профил може да се најде една со дрвен модел на пушка.

На неа еден млад човек позира со покриено лице, облечен во бел вселенски костум. Исто така, на оваа социјална мрежа, Безук сподели снимки од пукањето од Јутјуб. Според неофицијални информации, младиот човек никогаш не бил лекуван од никакви ментални проблеми или побарал лекарска помош.

Според порталот Индекс.хр, младиот човек пукал од „калашников“ откако му го одзел оружјето на својот татко.

Индекс се обидел да стапи во контакт со некои од членовите на семејството на младиот човек, но не успеале во тоа. Имено, чичкото на младиот човек рекол дека е болен, а расплаканата жена која одговарала на телефонот ја прекинала врската.

Тие наведуваат дека меѓу фотографиите што ги објавил на Фејсбук има и една со дрвен модел на пушка. Безук има покриено лице на таа фотографија.

На една од фотографиите е прикажан еден од најзаштитените видови во Република Хрватска, „Белиот орел“.

"За одбрана на татковината, годината е 91 некаде на Велебит. Температурата на воздухот е -15 степени, влажноста е 85,7 проценти. Колку лајкови за овој херој?", Напиша младиот човек во објавата.

Тој од порано не им бил познат на полициските службеници, се вели во официјалното соопштение на Министерството за внатрешни работи.

Ранетиот полицаец не е во животна опасност и неговата состојба е стабилна. Нема повреди на срцето, белите дробови и абдоминалните органи. Прострелните рани му предизвикале фрактури на коските, објавија сестрите на милоста КБЦ, додавајќи дека тој имал четири рани, две во левата рака и по две на двете страни од телото.

Можеби ќе ве интересира

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Грција тоне во долгови

Грција тоне во долгови

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија