19 Јуни, 2019
0.0189

Ова е уапсениот за убиството на бугарската новинарка: го признал делото?

Објавено во: Балкан 10 Октомври, 2018

Уапсениот во Германија осомничен за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова, признал се, објавија бугарските медиуми, повикувајќи се на неколку извори. 

Сведоци од ромската маало „Селеметја“ во Русе тврдат дека уапсениот се вика Сеилјадин  а бил познат и како Северин Красимиров.

 Тој наводно избегал уште во неделата и се скрил кај мајка си, која живеела во малото гратче Штаде, недалеку од Хамбург. 

Како што информираа вчера бугарските медиуми, уште во вторникот околу пладне се појави информација за бегството преку граничниот премин "Дунав мост" прво во Романија, а потоа во внатрешноста на ЕУ на Ром кој е и главен осомничен за убиството на Викторија. 

Според неофицијалните засега информации сторителот е откриен по ДНК, што е идентично 100% со најдениот генетскиот материјал на местото на злосторството. 

Според првичните податоци осомничениот е роден во 1997 година и жртвата ја силувал неколку пати во текот на еден час пред да ја влече по земјата, ограби и убие. 

Полицијата во Русе уапси ги  и неговата сопруга и тетка. Во неговата куќа биле пронајдени предмети поврзани со убиството. 

Оваа информација сè уште е неофицијална досега. Се очекува на вонреден брифинг премиерот Борисов, главниот обвинител Цацаров и министерот за внатрешни работи Маринов да го обелоденат откриеното: Дали е грозоморното дело што ја тресе Бугарија и светот го направил токму тој човек.

Фото: БТв

Можеби ќе ве интересира

За Ана Брнабиќ регионот сега е полош за разлика од пред неколку години

За Ана Брнабиќ регионот сега е полош за разлика од пред неколку години

Грција бара од Европа да ја вразуми Турција

Грција бара од Европа да ја вразуми Турција

Еди Рама со патики и костум се појави во Лондон

Еди Рама со патики и костум се појави во Лондон

Рот од Луксембург: Мораме да му дадеме време на Бундестагот до октомври за Северна Македонија

Рот од Луксембург: Мораме да му дадеме време на Бундестагот до октомври за Северна Македонија

Внимавајте ако патувате за Грција: Западно Нилска треска ве „демне“

Внимавајте ако патувате за Грција: Западно Нилска треска ве „демне“

Повеќе од 16.000 молњи над Загреб за два часа

Повеќе од 16.000 молњи над Загреб за два часа

(ФОТО) Невреме ја зафати и Србија

(ФОТО) Невреме ја зафати и Србија

ВНИМАВАЈТЕ: Oтровна риба каснала Србинка во Грција

ВНИМАВАЈТЕ: Oтровна риба каснала Србинка во Грција

Катругалос вели дека треба да се цени политичката волја која ја покажа Северна Македонија

Катругалос вели дека треба да се цени политичката волја која ја покажа Северна Македонија