20 Февруари, 2019
0.3552
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Ова е уапсениот за убиството на бугарската новинарка: го признал делото?

Објавено во: Балкан 10 Октомври, 2018

Уапсениот во Германија осомничен за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова, признал се, објавија бугарските медиуми, повикувајќи се на неколку извори. 

Сведоци од ромската маало „Селеметја“ во Русе тврдат дека уапсениот се вика Сеилјадин  а бил познат и како Северин Красимиров.

 Тој наводно избегал уште во неделата и се скрил кај мајка си, која живеела во малото гратче Штаде, недалеку од Хамбург. 

Како што информираа вчера бугарските медиуми, уште во вторникот околу пладне се појави информација за бегството преку граничниот премин "Дунав мост" прво во Романија, а потоа во внатрешноста на ЕУ на Ром кој е и главен осомничен за убиството на Викторија. 

Според неофицијалните засега информации сторителот е откриен по ДНК, што е идентично 100% со најдениот генетскиот материјал на местото на злосторството. 

Според првичните податоци осомничениот е роден во 1997 година и жртвата ја силувал неколку пати во текот на еден час пред да ја влече по земјата, ограби и убие. 

Полицијата во Русе уапси ги  и неговата сопруга и тетка. Во неговата куќа биле пронајдени предмети поврзани со убиството. 

Оваа информација сè уште е неофицијална досега. Се очекува на вонреден брифинг премиерот Борисов, главниот обвинител Цацаров и министерот за внатрешни работи Маринов да го обелоденат откриеното: Дали е грозоморното дело што ја тресе Бугарија и светот го направил токму тој човек.

Фото: БТв

Можеби ќе ве интересира

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска