22 Октомври, 2019
0.0187

Ова е земја каде имало стотици странски шпиони

Објавено во: Свет 06 Март, 2019

Во Русија минатата година се откриени стотици странски шпиони.

Руските специјални служби откриле неколку стотици шпиони, кои работат во служби на странски држави, кои се поактивни во земјата, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Благодарение на успешните специјални операции, за време на 2018 година, спречени се активности на 129 кадри и 465 странски агенти“, вели Путин.

Тој додаде дека странските разузнавачки служби сакаат да ја зајакнат својата активност на нивна територија и со сите средства да добијат информации врзани за политиката, економијата, науката и технологијата.

Путин го критикувал интензитетот на активностите на странските агенти, додека западните земји сметаат дека Русија е вмешана во неколку шпионски скандали. Меѓу скандалите е и труењето на Скрипалови во Велика Британија. Британските власти за тоа ја обвинија Москва, која ги демантираше обвинувањата.

Русија со САД и Германија претходно имала размена на шпиони. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува