22 Март, 2019
0.3341
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Oва ќе биде нова економска сила

Објавено во: Економија 12 Јануари, 2019

До 2030 година седум до десет од најсилните економии ќе бидат од земјите кои сега се во развој. 

Компанијата "Standard Chartered" предвидува дека за 11 години, целосно ќе се промени економскиот поредок. 

Индија веројатно ќе биде помоќна од САД. До 2020 година, Кина ќе ја земе „круната“ на САД. 

Во првите пет може да влезе Индонезија. На глобалниот раст влијание ќе има стареењето на населението. 

Индија е земја со многу младо население. Дури половина од населението е под 25 години. За да ги задоволни потребите за вработување, оваа земја ќе мора да отвори 100 милиони работни места. 

Можеби ќе ве интересира

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

Партиите со различни ставови за платите

Партиите со различни ставови за платите

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Гранит го билда економскиот раст за 2019 година

Гранит го билда економскиот раст за 2019 година

Без вода овие скопски улици

Без вода овие скопски улици

УТРИНСКИ ФОКУС: Предизборни вработувања во Водостопанство, кој има најголема а кој најмала плата?

УТРИНСКИ ФОКУС: Предизборни вработувања во Водостопанство, кој има најголема а кој најмала плата?