06 Јули, 2020
0.0306

Ова се цените на горивата по кои ќе полните резервоари неделава

Објавено во: Економија 14 Јануари, 2020

Неделава нафтените деривати ќе се точат по стари цени.

Одлуката на РКЕ е да не се промени ништо во однос на ценовникот иако нафтата на светските пазари претходната недела забележа раст.

Тоа значи дека и оваа седмица, возачите ќе полнат резервоари со ЕУРОСУПЕР БС-95 за 68 денари за литар.

Оние кои возат на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе плаќаат 70 ден/литар, додека дизелашите ќе точат за  62,5 денари по литар.

Она што поскапува е мазутот. Тој ќе се продава  40,424 денари за килограм додека цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) останува 51,5 денари за литар.

Цените стапија на сила на полноќ и ќе важат се до понеделник напладне кога надлежната комисија за енергија ќе го утврди новиот ценовник.

Можеби ќе ве интересира

Забавени се нарачките за германските фабрики

Забавени се нарачките за германските фабрики

СЕВЕРНА И ЈУЖНА АМЕРИКА ЌЕ БИДАТ НАЈПОГОДЕНИ: Пандемијата ќе „скрати“ 400 милиони работни места

СЕВЕРНА И ЈУЖНА АМЕРИКА ЌЕ БИДАТ НАЈПОГОДЕНИ: Пандемијата ќе „скрати“ 400 милиони работни места

Скокнаа цените на угостителските услуги, но има еден исклучок

Скокнаа цените на угостителските услуги, но има еден исклучок

ЗАКАНА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Германија ќе достигне невработеност од 10 отсто?

ЗАКАНА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Германија ќе достигне невработеност од 10 отсто?

Чудно толкување на Град Скопје: Нема илјада евра субвенција за инвертер ако си се греел претходно на струја

Чудно толкување на Град Скопје: Нема илјада евра субвенција за инвертер ако си се греел претходно на струја

Сугарески: Тоа што го мислам за Охрид, го мислам и за Струга

Сугарески: Тоа што го мислам за Охрид, го мислам и за Струга

Дел од граѓаните уште немаат одговори на приговорите, од Финансии уверуваат - сите што заслужуваат, картичката ќе ја добијат до 18 јули

Дел од граѓаните уште немаат одговори на приговорите, од Финансии уверуваат - сите што заслужуваат, картичката ќе ја добијат до 18 јули

Од утре нови цени на горивата

Од утре нови цени на горивата

Спасовски најави платежни картички и за пензионерите и за стечајните работници

Спасовски најави платежни картички и за пензионерите и за стечајните работници