30 Октомври, 2020
0.0296

Ова се цените по кои ќе се продаваат горивата од полноќ

Објавено во: Економија 02 Декември, 2019

Дизелот поскапува, a бензините остануваат со иста цена. 

Цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ расте за половина денар, а бензините ќе се продаваат по иста цена. Вака денеска одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Дизелот ќе се продава по цена од 61,5 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство за 50,5 денари за литар.

Еуросупер БС-95 и неделава ќе чини 68,5 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 70,5 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се покачува за 0,229 ден/кг во однос на претходно утврдената цена, и веќе од утре ќе чини 33,186 ден/кг.

Од Регулаторната комисија за енергетика соопштуваат дека во изминатиот седумдневен период референтните цени на светскиот пазар имаат намалување кај бензинот во просек за околу 0,70 проценти, а кај дизелот има зголемување во просек за околу 1,23 проценти и кај Екстра лесното масло за околу 0,76 проценти.

Можеби ќе ве интересира

Во Македонија секој петти жител е сиромашен

Во Македонија секој петти жител е сиромашен

Народна банка тврди дека пред укинувањето на дозволата за работа на „Еуростандард банка” ги презеле сите мерки за заштита на доверителите

Народна банка тврди дека пред укинувањето на дозволата за работа на „Еуростандард банка” ги презеле сите мерки за заштита на доверителите

Исправаме голема неправда кон работниците, велат од ССМ

Исправаме голема неправда кон работниците, велат од ССМ

ГОДИНАВА ПРЕПОЛОВЕН УВОЗОТ НА ПОЛОВНИ ВОЗИЛА - новиот данок го стори своето

ГОДИНАВА ПРЕПОЛОВЕН УВОЗОТ НА ПОЛОВНИ ВОЗИЛА - новиот данок го стори своето

Костадин Костадинов: Главниот изведувач на автопатот Кичево - Охрид со 50 отсто профитна маржа

Костадин Костадинов: Главниот изведувач на автопатот Кичево - Охрид со 50 отсто профитна маржа

Интервју со Ниновски од Брејнстер: Нашиот брз раст е доказ дека создаваме квалитетни кадри кои лесно се вработуваат

Интервју со Ниновски од Брејнстер: Нашиот брз раст е доказ дека создаваме квалитетни кадри кои лесно се вработуваат

Првата даночничка се врати во својата матична институција - Сања Лукаревска пред нови предизвици

Првата даночничка се врати во својата матична институција - Сања Лукаревска пред нови предизвици

ПОВТОРНО ТОПЛИ РАДИЈАТОРИ: Се враќа непречената испорака на топлинска енергија

ПОВТОРНО ТОПЛИ РАДИЈАТОРИ: Се враќа непречената испорака на топлинска енергија

„Алкалоид“ со 175 нови вработувања, двојно зголемени инвестиции од над 1,1 милијарди денари и раст на консолидираните продажби од 8 отсто во првите девет месеци

„Алкалоид“ со 175 нови вработувања, двојно зголемени инвестиции од над 1,1 милијарди денари и раст на консолидираните продажби од 8 отсто во првите девет месеци