29 Септември, 2023
0.0254

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

Објавено во: Балкан 25 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Брановите се природен феномен на море и додека некои уживаат во нив, други се плашат од нив со причина. Не смееме да ја потценуваме моќта на природата и мораме да можеме да ги разликуваме безопасните од оние кои можат сериозно да не повредат во моментот на невнимание, па дури и да доведат до најлош исход.

Ова се најопасните плажи во Грција, пишува Курир.рс, каде брановите се големи, а морските струи силни - има и давеници од туристите!

Надлежните постојано предупредуваат да се почитуваат препораките на спасувачите, дека децата не треба да се занемаруваат ниту за момент, но многумина мислат дека ништо лошо нема да им се случи, дека се искусни пливачи и дека се безбедни. И тоа може да биде опасна грешка!

Плажите во Грција каде брановите се најсилни се:

Рајска плажа, Тасос

Сарти, Ситонија

Порто Кацики, Лефкада

Миртос, Кефалонија

На овие плажи капачите често знаат да се опуштат бидејќи големите бранови ги гледаат исклучиво како атракција, а не како потенцијална опасност, а туристот Горан Терзиќ за ГрчкаИнфо го сподели своето искуство од минатиот август.

-Здраво, би сакал да споделам нешто со вас. Вчера на плажата Порто Кацики овде во Лефкада, каде што бев со девојка ми, поради големи бранови и мое невнимание, во дел од секунда бранот ме покри и ме здроби толку многу што мислев дека ќе ми ги скрши кичмата и вратот!

По некое чудо и чиста среќа што немаше многу големи камења на дното, поминав само со расекотина на челото што морав да одам да ја средам во болницата во Лефкада. Кога стигнав во болницата, наидов на повеќе наши граѓани кои исто така имаа разни повреди од вчерашните големи бранови овде на островот!

Морам да напоменам дека иако имав здравствено осигурување (без здравствено осигурување никогаш не се оди на пат), во болница не ми побараа ни пасош, а осигурувањето никој не го ни спомна.

Кога станува збор за островот Лихадониси на островот Евија, Соња А. напишала:

"На Евија има се повеќе туристи. Предупредување до оние кои ги посетуваат вулканските острови - Лихадониси. Има добро уредена и најпосетувана плажа каде што нема бранови и морето е плитко. Но на 20 метри од брегот таму се опасни струи што ве влечат од брегот.„И покрај предупредувањата што туристите ги добиваат кога ги превезуваат со брод до островот, има редовна сцена каде што момците од кафуле трчаат до брод за да им пријдат на избезумените капачи и да ги спасат.

И извесен Владислав напиша предупредување кое е многу важно.

„Порто Кацики на Лефкада, пред три години едвај спасивме пријател кога брановите го одвлекоа. Делот од плажата каде што три карпи излегуваат од водата. Моја препорака е воопшто да не влегувате во водата ако има големи бранови.Никој нема да се обиде да ви помогне.„300 луѓе на плажа, имавме среќа што на двајцата ни помогна еден Грк и што на брегот имаше момци од Вишата медицинска школа во Земун кои му дадоа прва помош, бидејќи Брзата помош не може ни да се спушти, затоа внимавајте“.

Извор: Курир.рс/Мондо

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Торнадо во Санторини преврте куќа

(ВИДЕО) Торнадо во Санторини преврте куќа

ТЕНЗИЧНО Е ВО СЕВЕРНО КОСОВО: НАТО испраќа дополнителни сили

ТЕНЗИЧНО Е ВО СЕВЕРНО КОСОВО: НАТО испраќа дополнителни сили

„ЈАС ГО ОРГАНИЗИРАВ НАПАДОТ НА КОСОВО, ЗА ДА СЕ ОХРАБРИ СРПСКИОТ НАРОД“ - Милан Радојчиќ се огласи со признание

„ЈАС ГО ОРГАНИЗИРАВ НАПАДОТ НА КОСОВО, ЗА ДА СЕ ОХРАБРИ СРПСКИОТ НАРОД“ - Милан Радојчиќ се огласи со признание

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?