22 Март, 2019
0.2410
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

ОВА СЕ ЕВРОПСКИ РАЕВИ: Во овие земји на ЕУ просечна плата и до 3000 евра

Објавено во: Економија 12 Јануари, 2019

Најголемите просечни плати во државите на Европската унија ги имаат работниците на Данска и Луксембург додека најниска е платата во соседна Бугарија.

Ова се резултатите од истражувањето кое ги направил истражувачот и економист Ренис Фишер, кој често прави економски анализи, пренесува balkans.aljazeera.net.

Според анализата која кон крајот на декември минатата година Фишер ја објави на својата интернет страница, просечните плати во Данска и Луксмбург кон крајот на минатата година изнесувале преку 3000 евра месечно.

По овие држави следат Шведска, Финска, и Ирска, каде просечното месечно примање е околу 2 500 евра.

Според оваа анализа, просечната плата во Естонија изнесува 957 евра, во Летонија 738 евра а во Литванија 693 евра.

Од останатите земји во ЕУ просечната плата во Португалија изнесува 925 евра а во Грција 917 евра.

Најниските просечни плати на ниво на ЕУ ги има Бугарија - 457 евра, а на степен пред неа е Романија каде просечен работник заработува 565 евра.


Foto: Profimedia


Можеби ќе ве интересира

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

Партиите со различни ставови за платите

Партиите со различни ставови за платите

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Гранит го билда економскиот раст за 2019 година

Гранит го билда економскиот раст за 2019 година

Без вода овие скопски улици

Без вода овие скопски улици

УТРИНСКИ ФОКУС: Предизборни вработувања во Водостопанство, кој има најголема а кој најмала плата?

УТРИНСКИ ФОКУС: Предизборни вработувања во Водостопанство, кој има најголема а кој најмала плата?