27 Мај, 2022
0.0290

Ова се најбогатите технолошки милијардери за 2022 година

Објавено во: Финансии 30 Април, 2022

Веќе се знае дека ова ќе биде тешка година за технологијата. Индексот Nasdaq Technology 100 не можеше да ги одржи своите врвови поттикнати од пандемијата, паѓајќи за 12 отсто во 2022 година. Технолошката распродажба во Кина го намали технолошкиот индекс Ханг Сенг во Хонг Конг за 20 отсто до сега. И, како и остатокот од пазарот, технологијата не е имуна на грижите на инвеститорите за инфлацијата и руската инвазија на Украина.

Според проценките на Форбс, 332 милијардери го стекнале своето богатство во технолошката индустрија, што е помалку од 365 минатата година. Има трето место по бројот на милијардери во светот, зад финансиите и инвестициите, со 393 милијардери и производството, со 337 милијардери. Збирно, технолошките милијардери вредат 2,1 трилиони долари, што е помалку од 2,5 трилиони долари минатата година - иако нивното богатство е сè уште поголемо од кој било друг сектор во светот. Што не се сменило? Доминацијата на технологијата на врвот на листата. Шест од најбогатите луѓе во светот потекнуваат од технологијата: основачот на Амазон, Џеф Безос, основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, основачите на Гугл, Лери Пејџ и Сергеј Брин, основачот на Оракл, Лери Елисон и поранешниот извршен директор на Мајкрософт, Стив Балмер.

Оладената берза секако и штети на технолошката индустрија, но има уште едно објаснување што делумно го објаснува падот на технолошките милијардери. Форбс ја промени својата методологија за категоризирање на магнатите на социјалните мрежи, префрлајќи ги луѓето како извршниот директор на Мета, Марк Закерберг и коосновачите на Snapchat, Еван Шпигел и Боби Марфи, на медиуми и забава наместо технологија за подобро да се одрази како функционираат тие компании.

Но, најголемиот фактор што влијае на повеќето технолошки милијардери: регулаторната акција против големите технолошки компании во Пекинг, која ги загрози кинеските технолошки магнати. Минатата година, девет од 20-те најдобри технолошки милијардери беа од Кина. Оваа година, тоа е само три.

Извор: Форбс

Можеби ќе ве интересира

БАНКИТЕ И ГОДИНАВА НЕМА ДА ДАВААТ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА РИЗИК ОД ПРОПАЃАЊЕ - премијата за Фондот за депозити останува 0,25 отсто

БАНКИТЕ И ГОДИНАВА НЕМА ДА ДАВААТ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА РИЗИК ОД ПРОПАЃАЊЕ - премијата за Фондот за депозити останува 0,25 отсто

Ребалансот на буџетот стигна во Собрание - ќе дискутираат ли пратениците за зголемените приливи и расходи?

Ребалансот на буџетот стигна во Собрание - ќе дискутираат ли пратениците за зголемените приливи и расходи?

ЗА СТАН, ЗА РЕНОВИРАЊЕ, ЗА БЕЛА ТЕХНИКА, СЕ БАРА КРЕДИТ ПОВЕЌЕ - за жал, ерата на евтините заеми изгледа заврши

ЗА СТАН, ЗА РЕНОВИРАЊЕ, ЗА БЕЛА ТЕХНИКА, СЕ БАРА КРЕДИТ ПОВЕЌЕ - за жал, ерата на евтините заеми изгледа заврши

НАЈНИСКАТА ПЛАТА ВО ЗЕМЈАВА Е 17.790 ДЕНАРИ И НЕА ЈА ЗЕМААТ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЗАШТИТНИТЕ И ИСТРАЖНИТЕ ДЕЈНОСТИ - еве кои се топ петте со најлоши примања

НАЈНИСКАТА ПЛАТА ВО ЗЕМЈАВА Е 17.790 ДЕНАРИ И НЕА ЈА ЗЕМААТ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЗАШТИТНИТЕ И ИСТРАЖНИТЕ ДЕЈНОСТИ - еве кои се топ петте со најлоши примања

ВЛАДАТА ЌЕ КРАТИ 200 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПРОДУКТИВНИ ТРОШОЦИ СО РЕБАЛАНСОТ - БЕСИМИ: Ќе го заштитиме животниот стандард на граѓаните, дури и да продолжи кризата

ВЛАДАТА ЌЕ КРАТИ 200 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПРОДУКТИВНИ ТРОШОЦИ СО РЕБАЛАНСОТ - БЕСИМИ: Ќе го заштитиме животниот стандард на граѓаните, дури и да продолжи кризата

ВО ЈУЛИ ЛАНИ ГО ИЗВЕСТИВМЕ МВР ЗА СЛУЧАЈОТ СО НЕОСНОВАНИ ДАНОЧНИ ПОБАРУВАЊА - Лукаревска не коментира дали води до високи функционери на власта

ВО ЈУЛИ ЛАНИ ГО ИЗВЕСТИВМЕ МВР ЗА СЛУЧАЈОТ СО НЕОСНОВАНИ ДАНОЧНИ ПОБАРУВАЊА - Лукаревска не коментира дали води до високи функционери на власта

ФИТИ, СЛАВЕСКИ, СТАВРЕСКИ, АНГЕЛОВСКА, МИНОВСКИ... - Бесими ги собра претходниците на консултации

ФИТИ, СЛАВЕСКИ, СТАВРЕСКИ, АНГЕЛОВСКА, МИНОВСКИ... - Бесими ги собра претходниците на консултации

СЕ ВРАЌА ДОВЕРБАТА ВО ДЕНАРОТ - во април денарски штедни влогови не само што не се повлекуваа, туку и се вратија назад 17 милиони евра во банкарските канали

СЕ ВРАЌА ДОВЕРБАТА ВО ДЕНАРОТ - во април денарски штедни влогови не само што не се повлекуваа, туку и се вратија назад 17 милиони евра во банкарските канали

Просечната плата во март надмина 30 илјади денари

Просечната плата во март надмина 30 илјади денари